Zrušenie PZP auta, motocykla, vozíka…

Pri dopravnej nehode Vám pomôže poistenieV tomto článku si povieme, aké kroky je potrebné urobiť, aby ste zrušili svoje aktuálne povinné zmluvné poistenie. Možno sa pýtate, prečo by ho chcel niekto zrušiť? Dôvod nie je však jeden, ale môže ich byť hneď viac. Hovorí sa síce, že vernosť sa vypláca, ale ak investujete do niečoho viac, ako je potrebné, táto vernosť sa môže obrátiť proti vám, keďže pôjde o vaše čiastočné zneužívanie a oberanie vašich úspor. Ľudia si poistenie uzatvárajú hlavne z toho dôvodu, že ho prikazuje zákon a musí byť uzatvorené na všetky motorové a nemotorové vozidlá, ktoré majú povinnosť evidenčného čísla (takisto je platné na niektoré vozidlá bez evidenčného čísla).

Keďže súčasná doba neponúka bežným ľuďom normálne platy, väčšina z nás vyhľadáva najlacnejšiu sumu za PZP, čo zapríčiňuje, že nemáme problém zrušiť našu súčasnú poistku, ak nájdeme lepšiu ponuku. Etiky to nemusí byť najsprávnejšie, ale etika, morálka, či hanba musia ísť bokom, ak ide o finančné úspory. Chcete výhodnejšiu poistku? Tak čítajte ďalej, ale najskôr si povedzme, aké sú teda dôvody na odstúpenie resp. zrušenie PZP podľa www.uzavripzp.sk, kde nájdete rôzne dôvody.

 1. Vysoká cena súčasného poistného

Máte pocit, že platíte za vaše súčasné poistenie viac, ako by ste mohli? Aj to môže byť dôvod na zrušenie poistenia auta, motocykla, prívesného vozidla, dodávky či akéhokoľvek iného vozidla s povinnosťou poistenia. Výpoveď z dôvodu nevýhodnej ceny poistného môžete podať najneskôr šesť týždňov pred oficiálnym ukončením poistenia, ináč vaša žiadosť nebude akceptovaná.

Výhodnejšie PZP

Uvažujete nad zrušením poistenia, ale nie ste si istý, či nájdete lepšiu ponuku? Tak najskôr hľadajte a potom pristúpte k výpovedi pzp. Viete, kde s hľadaním začať? Ak nie, poradíme vám stránku, ktorá obsahuje všetko, čo potrebujete na zrušenie poistenia.

V prvom rade, ušetrí váš čas tým, že nemusíte chodiť osobne po pobočkách a zisťovať, či vám niekto neposkytne lepšie podmienky, než už máte. Všetky údaje zadáte len raz a do niekoľkých minút máte výsledky viacerých spoločností. Teraz už viete na čom ste. Ak ste našli výhodnejšiu poistku, stačí vám už len napísať žiadosť.

V druhom rade vám táto stránka ušetrí čas tým, že nemusíte písať žiadosť, pretože vám poskytuje vzory, ktoré môžete naplno využiť. Budete musieť len doplniť vaše údaje. Viac informácií o vzoroch žiadostí o výpoveď poistenia sa dočítate nižšie. Žiadosť je treba doplniť o doklad, ktorý potvrdzuje, že ste uzavreli na vaše vozidlo poistenie v inej spoločnosti.

 1. Likvidácia vozidla

Plne platným dôvodom na zrušenie poistenia auta, motocykla, vozíka či iného dopravného prostriedku je aj fakt, že vaše vozidlo bolo zlikvidované. Žiadosť je treba doplniť o doklad, ktorý potvrdzuje, že vaše vozidlo bolo skutočne zlikvidované.

 1. Prepísali ste svoje vozidlo na inú osobu?Prepis vozidla na inú osobu

V súčasnosti nie je žiadnou novinkou, že sa vozidlá posúvajú o „dům dál“. Nemáme na mysli ich samovoľný presun v prípade, že ste nezatiahli ručnú brzdu, ale prípad, kedy vozidlo zmení majiteľa. Predmetom zrušenia poistenia môže byť teda aj darovanie alebo predaj vozidla. Žiadosť o zrušenie pzp je treba doplniť o doklad, ktorý potvrdzuje, že vaše vozidlo bolo prepísané na inú osobu, a to buď pripojením kúpno-predajnej zmluvy alebo darovacej listiny.

 1. Krádež vozidla

Dnešná doba so sebou prináša aj nepríjemné udalosti, akou môže byť aj krádež vášho vozidla. Takisto ide o plne právny dôvod na zrušenie poistenia. Žiadosť je treba doplniť o doklad, ktorý potvrdzuje, že vaše vozidlo bolo skutočne odcudzené, a to buď policajnou správou alebo iným oficiálnym záznamom o krádeži vozidla.

 1. Ukončenie doby poistenia

Bežným dôvodom na zrušenie poistenia je aj to, že vaša poistná zmluva oficiálne skončila. Slobodne sa môžete rozhodnúť, či budete v poistení s danou poisťovňou pokračovať alebo ak nie ste veľmi spokojný, môžete vaše poistenie zrušiť a to výpoveďou pzp. Žiadosť o zrušenie pzp nie je treba nijako špeciálne dokladovať, keďže aj samotná spoločnosť má v záznamoch, že platnosť zmluvy o chvíľu vyprší.

 1. Vyradenie vozidla z evidencie

V prípade, že vaše vozidlo nespĺňa buď výrobcom alebo zákonom stanovené podmienky, môže to mať za následok, že bude vyradené z evidencie. V takejto situácií je samozrejme použitie vozidla zakázané, ináč to môže mať za následok vysokú pokutu. Žiadosť je treba doplniť o doklad, ktorý potvrdzuje, že vaše vozidlo bolo skutočne vyradené.

Každá predčasná, odôvodnená a schválená výpoveď, ktorá predchádzala oficiálnemu ukončeniu zmluvy, má za následok, že vám bude suma z nevyčerpaného vami zaplateného poistného vrátená buď osobne v pobočke alebo na účet, ktorý uvediete vo vašej žiadosti o zrušenie pzp.

Podajte žiadosť o zrušenie pzpŽiadosť o výpoveď pzp

Jediné vaše úsilie bude spočívať v tom, aby ste doplnili všetky vaše potrebné údaje, vrátane čísla zmluvy, ktorú chcete zrušiť. Žiadosť si vytlačte a máte na výber, či ju do pobočky odošlete alebo zanesiete osobne. V špeciálnych prípadoch môžete niekoho na tento úkon aj splnomocniť. Ak by ste si však chceli vzor žiadosti pozrieť len pre inšpiráciu, ale chcete si ju napísať sami, tak vedzte, že musí obsahovať nasledujúce údaje:

 • meno,
 • priezvisko,
 • adresa trvalého pobytu,
 • prípadne názov a sídlo spoločnosti, ktorá chce dané vozidlo odhlásiť;
 • údaje o vozidle (továrenská značka, evidenčné číslo);
 • predmet žiadosti: Žiadosť o zrušenie PZP resp. Výpoveď PZP s číslom poistnej zmluvy, ktorú chcete zrušiť;
 • číslo bankového účtu, na ktoré vám bude odoslaná neprečerpaná suma z poistného
 • vlastnoručný podpis.

Možno ste si nemysleli, ale výpoveď poistenia automobilu, motocykla, vozíka či iných dopravných prostriedkov patrí k bežným úkonom. Ak by ste si chceli preštudovať zrušenie poistenia bližšie, môžete si vyskúšať otvoriť tento článok v Pravde, ktorá sa tejto problematike taktiež venuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *