Zrušenie životnej poistky

Rozhodli ste sa pre zrušenie?Zrušenie životnej poistky je bežným legálnym krokom, ku ktorému sa prikláňajú tí poistenci, ktorí si ju už nemôžu dovoliť platiť, ktorí zmenili názor na jej užitočnosť alebo jednoducho tí, ktorým sa už neoplatí. Podľa toho, aký poistný produkt resp. balíček ste si vybrali, sa môže pohybovať aj náročnosť vybavovania tohto úkonu. My sa vám posnažíme objasniť všetko ohľadom tejto problematiky. Ak však potrebujete podrobnejšie informácie, zrušenie životnej poistky si môžete naštudovať aj na stránke, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na označený výraz. Okrem toho si na nej môžete prečítať aj rôzne iné zaujímavé články a skutočnosti o danom produkte.

Vzor

Ak hľadáte vzor žiadosti o zrušenie životnej poistky, tak vás asi sklameme, pretože nič také konkrétne nemáme. Ale čím vám však môžeme pomôcť, je to, že vám približne uvedieme, čo by mala taká písomná žiadosť obsahovať. Zväčša sa začína vašimi osobnými kontaktnými údajmi, ktorými sú vaše meno, priezvisko, adresa, rodné číslo. V oficiálnych dokumentoch, a teda aj pri žiadostiach, je nutné zadať predmet, ktorý môžete uviesť napríklad aj takto: „Žiadosť o zrušenie životnej poistky“. Veľmi vhodné je, aby ste hneď za tým uviedli aj číslo poistnej zmluvy.

Za predmetom nasleduje kratší text, kde môžete opäť zadať vaše meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, dátum jej začiatku a predpokladaného konca, ale aj číslo vášho bankového účtu, na ktorý vám bude v špeciálnych prípadoch vrátená nejaká čiastka (viac o tom nižšie). Túto žiadosť nemusíte nijako špeciálne odôvodňovať, keďže ide o ľubovoľné poistenie. Nakoľko nie je povinné, tak vás v ňom nikto nemôže držať nasilu. Čo by ste však mohli dodať, je poďakovanie za rýchle vybavenie žiadosti. K oficiálnym žiadostiam je nutné dodať aj dátum a miesto vypísania žiadosti, ale aj vlastnoručný podpis žiadateľa resp. poistenca.

Ako požiadať?

Žiadosť o zrušenie životnej poistky môžete podať buď osobne, telefonicky alebo písomne. Pričom písomná žiadosť je potrebná pri všetkých zmienených spôsoboch. Čiže ak si žiadosť hneď napíšete a odošlete alebo do pobočky priamo zanesiete, ušetríte tým niekoľko minút a možno aj hodín.

Problémy s týmto úkonom? Áno aj nie.

Ako sme hovorili, jednotlivé poisťovacie spoločnosti nevyvolávajú zbytočné problémy ohľadom tohto úkonu. Zrušenie životnej poistky však môže byť problematické práve pre vás. A to nie vypísaním žiadosti, ktorá je pomerne jednoduchá, ale okolitými vecami súvisiacimi s jednotlivými produktmi poistenia. O aké môže ísť? Tak napríklad o sumu vám spätne vyplatenú, prípadne o vrátenie veľkej nuly. Buďme konkrétnejší.

Pre každý typ je iný postupZrušenie rizikovej životnej poistky

Ak ste majiteľom tohto užitočného produktu, no z rôznych dôvodov ho potrebujete zrušiť, nebude s tým žiaden problém. Možno sa vám bude zdať nespravodlivé jedine to, že ak už požiadate o jej zrušenie, pravdepodobne sa nedostanete k žiadnej vrátenej čiastke. Niekedy sa však môže stať, že ak máte tento produkt zaplatený / predplatený na dlhšie obdobie, je možné, že vám poisťovňa nejakú čiastku vráti, a to za neprečerpané obdobie, keďže väčšinou sa cena poistného odráža vo vyjadrení sumy na jeden deň. Žiadosť o zrušenie rizikovej životnej poistky však môžete podať najneskôr 6 týždňov pred oficiálnym ukončením zmluvy.

Zrušenie kapitálovej alebo investičnej životnej poistky

Ak chcete zrušiť tieto produkty, môže to byť pre vás hlavne psychicky náročnejšie, hlavne ak sa dostanete k výslednej vrátenej čiastke. Keďže ide o sporiace produkty, tak výsledná čiastka v našom ponímaní znamená sumu, ktorá vám bude v konečnej fáze vrátená. Niektorí poistenci si myslia, že ak zrušia tieto produkty hocikedy, tak naspäť dostanú takú sumu, akú vrazili. To je však omyl. Mnohokrát sa nedostanú ani z časti k tomu, čo investovali, v zle zvolenom období ukončenia zmluvy môžu prísť na to, že napriek pravidelnému zasielaniu peňazí si našetrili nulu. Za tento nepekný fakt môže tzv. technická úroková miera, ktorá určuje konečnú odkúpnu hodnotu vášho sporenia. Obsahuje mnohé poplatky a tie spôsobujú, že prvé mesiace investovania vlastne len splácate všetky taxy, ktoré si daná poisťovňa určila. Ak sa chcete dostať k nejakej čiastke, je lepšie s ukončením počkať. Čím dlhšie so žiadosťou počkáte, tým vyššia by mala byť suma, ktorá vám bude po jej odoslané vrátená na účet. Samozrejme, to závisí od toho, ako ste v prípade investičného ŽP investovali.

Žiadosť o zrušenie životnej poistky si môžete vypísať aj na základe nami vyššie uvedených pomôcok. Viac o tejto tematike sa dozviete aj tu alebo v prípade hocakých nejasností môžete konzultovať nejakého odborníka, ktorý vám zadarmo poradí, či sa vám v tomto období oplatí odstúpiť od zmluvy (napr. aj na vyššie zmienenej stránke).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *